خادم الرضا(ع)؛ سقای مردم بوشهر شد

یکی از حوزه های مورد تاکید رئیس جمهور شهید، آیت الله رئیس در سه دوره سفر خود به استان بوشهر، رفع مشکلات تامین و توزیع آب در این استان ساحلی بود که بخش عمده آن به نتیجه رسیده است.

استان بوشهر، یکی از مناطق کم آب ایران است که در دهه های اخیر با انباشت خشکسالی مواجه بوده. این خشکسالی، تامین آب شرب، کشاورزی و صنعت را با چالش های فراوانی روبرو کرده است. رفع این مشکلات نیازمند برنامه ریزی، اجرا و بهره برداری از طرح های سدسازی، شبکه های آبیاری و زهکشی، آبشیرینکن و شبکه های توزیع در سطح این استان ساحلی است.

یکی از اولویت های دولت سیزدهم در استان بوشهر رفع تنش های آبی و تامین آب پایدار این استان در بخش های مختلف است و تکمیل و بهره برداری از طرح های نیمه تمام و همچنین شروع عملیات اجرایی پروژه هایی با رویکرد تامین آب از منابع داخلی استان از جملع اقدامات انجام شده در این بخش است.

شهید آیت الله رئیسی در نخستین سفر خود به استان بوشهر اظهار کرد: "تامین آب برای استان بوشهر یک ضرورت است. استان بوشهر در کنار دریاست و مشکل اول آن آب است. این مشکل با نظرات کارشناسان و سریعترین زمان ممکن قابل حل شدن است."

پس از این اظهارات رئیس جمهور فقید، امید و خون تازه ای در رگ های مردم و مسئولین بوشهر دمیده شد. قرار گرفتن 9 طرح شرکت آب منطقه ای در مصوبات سفر اول ریاست جمهوری در کنار طرح های دیگری از جمله آبشیرنکن ها و خطوط انتقال متعددی در سطح استان بوشهر، نوید روزهای خوب برای بخش آب بندرنشینان را می داد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای بوشهر در این خصوص اظهار کرد: رئیس جمهور فقید ایران، شهید دکتر رئیسی نقش تعیین کننده ای در پیشبرد طرح های حوزه آب در استان بوشهر داشت.

علی محمدی گفت: نگاه راهبردی به مسئله آب به عنوان سنگ بنای توسعه پایدار استان بوشهر، نشان از درایت و آینده نگری این شهید راه خدمت داشته و علاوه بر به ثمر نشستن پروژه های در حال ساخت، ریل گذاری مناسبی در دولت سیزدهم جهت رفع تنش های آبی آینده نیز انجام شده است.

وی با معرفی سد دالکی به عنوان یکی از بزرگترین پروژه های استان بوشهر گفت: تامین اعتبار این سد همواره یکی از دغدغه های مسیر ساخت این ابرپروژه است و در دولت سیزدهم با تشخیص دقیق این مسئله، جذب اعتبارات از منابع مختلف در دستور کار مدیران این استان قرار داشته است.

محمدی افزود: اثرات این پیگیری در پیشرفت فیزیکی سد دالکی نمایان می شود؛ به طوری که این پروژه که در ابتدای دولت سیزدهم 23 درصد پیشرفت داشته، هم اکنون با 55 درصد پیشرفت فیزیکی دارای کارگاهی فعال و پویا می باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای بوشهر، تکمیل و بهره برداری از طرح های اجرایی را یکی از دغدغه های شهید آیت الله رئیسی دانست و گفت: با دستور ریاست جمهوری، سه سد خاییز، اخند و باغان در لیست مصوبات سفر نخست هیئت دولت به استان بوشهر قرار گرفت.

علی محمدی عنوان کرد: این اقدام موجب آن شد تا در دومین سفر ریاست جمهوری به استان بوشهر، سد باغان و اخند به عنوان دو پروژه مهم تامین آب شرب و صنعت که انتفاع آن به مردم شهرستان های "دشتی"، "جم" و "عسلویه" می رسد به مرحله آبگیری برسند و هم اکنون در مدار بهره برداری باشند.

وی افزود: علاوه بر دو پروژه مذکور، رهاسازی آب از سد خاییز شهرستان "تنگستان" نیز در تابستان 1402 برای نخستین بار در تاریخ کشاورزی این شهرستان رقم خورد تا وعده صادق شهید رئیسی که به صورت چهره به چهره با کشاورزان تنگستانی بیان شده بوده، تحقق یابد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای بوشهر گفت: از دیگر برکات سفرهای رئیس جمهور فقید ایران به استان بوشهر، تصویب اعتبار و تکمیل طرح هایی در حوزه ارتقاء راندمان آبیاری در بخش کشاورزی است که به حفظ منابع آب و بهبود معیشت کشاورزان کمک شایانی می کند.

علی محمدی اظهار کرد: تکمیل و بهره برداری از ایستگاه پمپاژ "حاج مهدی" در شهرستان دشتستان، تکمیل شبکه آبیاری و زهکشی"دالکی-کلل" و اجرای فاز اول خط انتقال سد خاییز از جمله پروژه های بهبود آبیاری در بخش کشاورزی است.

وی با اشاره به شروع عملیات اجرایی سد "دهرود" در شهرستان دشتستان و سد "باهوش" در شهرستان تنگستان به عنوان آخرین یادگار از مصوبات سفر شهید آیت الله رئیسی به استان بوشهر گفت: این طرح در یکی از مناطق کم برخوردار استان بوشهر که محل اسکان جمع کثیری از طوایف و عشایر منطقه است در حال ساخت است.

محمدی عنوان کرد: عملیات اجرایی سد دهرود با استقبال گرم بیش از 3 هزار نفر از عشایر، طوایف و مردم منطقه از معاون اجرایی رئیس جمهور آغاز شد و معاون رئیس جمهور نیز حامل پیام سلام و تقدیر مرد محبوب مردم به مرزداران خلیج فارس بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای بوشهر عنوان کرد: موارد مطرح شده تنها بخشی از اقدامات جهادی بخش آب در سه سال اخیر استقرار دولت مردمی در استان بوشهر بوده است و با آینده نگری مناسب، 4 طرح دیگر نیز برای عبور استان بوشهر از تنش های آبی آماده اجرا می باشد.

وی با گرامیداشت یاد شهدای خدمت و به ویژه رئیس جمهور فقید آیت الله رئیسی و همراهان ایشان در سانحه دلخراش هوایی گفت: بدون شک مردم استان بوشهر با دیدن هر کدام از طرح های مذکور، قدردان و به یاد رئیس جمهور مردمی ایران خواهند بود هرکدام از این پروژه ها مانند یادگاری از این شهید خوشنام در استان بوشهر خواهند ماند.

کد خبر: 1066
  تاریخ خبر : 8 خرداد 1403
 روابط
 59