مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای بوشهر:

دشت‌های استان بوشهر با بیلان منفی آب روبه‌رو است

تداوم خشکسالی‌ها، کاهش بارندگی‌ها و برداشت غیرمجاز آب از سفره‌های زیرزمینی سبب بیلان منفی آب در تمامی دشت‌های استان بوشهر شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر به نقل از تسنیم، سال آبی گذشته با بارش حدود 200 میلیمتر که از میانگین بلندمدت نیز کمتر است، تغذیه مناسبی را برای آبخوان‌های استان بوشهر در پی نداشت.

بررسی‌های صورت گرفته حاکی از آن است که در استان بوشهر، سطح آب سفره‌های زیرزمینی طی یک سال و به طور متوسط، 30 سانتیمتر افت کرده است که این آمار در برخی از دشت‌ها مثل جم، ریز، لاور، دشت پلنگ و باغان بیش از 2 متر ثبت شده است.

از 16 دشت استان بوشهر 12 دشت آن ممنوعه و در وضعیت بحرانی و 4 دشت دیگر نیز دشت‌های شور و لب شور ساحلی است که نشان از بحرانی بودن وضعیت دشت‌های استان است.

تاکنون به‌صورت میانگین 14 میلیمتر بارندگی در استان بوشهر ثبت شده است

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای بوشهر با بیان اینکه از آغاز سال آبی جاری تاکنون به‌صورت میانگین 14 میلیمتر بارندگی ثبت شده است اظهار داشت: این میزان تقریباً برابر با میانگین بلندمدت در بازه زمانی مشابه است.

امید آزادی‌جو، با بیان اینکه این حجم بارندگی حدود 5 درصد از کل متوسط بارش‌های سالانه استان بوشهر است خاطر نشان کرد: در طول سال میزان 392 میلیون مترمکعب آب از طریق چاه‌های بهره‌برداری از آبخوان‌های استان بوشهر برداشت و در مقابل حجم آب کمی جایگزین این آب استخراج شده می‌شود و به همین سبب شاهد بیلان منفی تمامی دشت‌های استان هستیم.

وی بیان کرد: پیش‌بینی بلند مدت و تا انتهای دی ماه گویا سال کم بارشی برای استان بوده و در صورتی‌که پیش بینی‌ها محقق شود، قطعاً دومین خشکسالی پیاپی می‌تواند شرایط ذخایر آب زیرزمینی را با تنش بیشتری همراه کند.

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای بوشهر با بیان اینکه این ارقام بسیار نگران کننده است تصریح کرد: در چنین شرایطی و با سابقه تاریخی از کاهش و افت مستمر سطح آب زیرزمینی و همچنین ادامه بهره‌برداری از این منابع با شدت هرچه بیشتر، نمی‌توان انتظار داشت شرایط بهتری برای وضعیت منابع آب زیرزمینی رقم بخورد.

آزادی‌جو اضافه کرد: لذا تنها راهکار عملی، سازگاری با مقادیر آب اندک موجود و جلوگیری از هرگونه توسعه کمی و کیفی آب در مصارف کشاورزی است.

در کنار این اقدامات استفاده از تکنولوژی روز نیز در ایجاد شرایط بهتر موثر خواهد بود

اگر همچنان بخش کشاورزی و مصرف آب بر اشتغال را به دوش بکشد و حفر چاه‌های غیرمجاز، جابجایی گسترده چاه، کف‌شکنی و نصب آب‌شیرین‌کن کشاورزی برای برداشت بیشتر آب راه حل اغلب بهره‌برداران باشد، جای هیچگونه جبرانی برای خسارت به آب زیرزمینی باقی نخواهد ماند.

لازم است کلیه ذی‌نفعان و ذی‌مدخلان، تصمیمات مناسب برای مواجهه با محدودیت منابع آب اتخاذ کنند، باید بپذیریم که منابع آب بسیار محدود است و تنها با مصرف مدیریت شده و بهینه می‌توان آن را برای سال‌های آینده حفظ کرد.

در غیر این صورت همان روند سال گذشته افت 2 متر سطح آب زیرزمینی ادامه‌دار خواهد بود و به نقطه‌ای خواهیم رسید که کم آبی و بی آبی، محیط زیست و معیشت بسیاری از ما را با خطر جدی مواجه خواهد کرد.

دشت‌های استان بوشهر علاوه بر ممنوعه شدن، دشت‌های ساحلی هم به شدت با هجوم آب شور دریا مواجه شده‌اند و کاهش بارش باران و افزایش شوری آن، این دشت‌ها را غیرقابل استفاده، ممنوعه و بحرانی کرده است.

کد خبر: 803
  تاریخ خبر : 10 آذر 1400
  آخرین به‌روزرسانی : 10 آذر 1400
 روابط
 1113